438941904922582
top of page

RONDA KURALLARI

1-579x485.png
codigos,+tango+etiquette.png

       Erkek cabeceo ile dansa kaldırdığı kadının yanına gitmeli ya da piste girmeden girişinde beklemelidir. Piste girmeden önce erkek; dans eden çiftin liderinden müsaade istemelidir. Alınan bu müsaade sayesinde piste rahat bir giriş yapılabilir. Ancak her ihtimale karşı asla önce kadın piste çıkmaz. Önce erkek pistte yerini alır sonra kadın erkeğin karşısına geçer.

       Tutuş şekline kadın karar verir. Erkek sadece sol elini tutuş pozisyonuna getirir, tutuşun geri kalan kısmını kadına bırakır. Erkek asla yakın tutuş için kadını sağ eliyle kendine doğru çekmez. Kadın tercihini yapar ve dans başlar.. Milongueralar (tango ve milongalar hayat tarzı haline gelmiş kadınlar) sarılarak (kapalı tutuş) dans etmeyi tercih ederler.

       Dans sırasında kesinlikle konuşulmaz. Eğer dans ederken size bir soru sorulursa lütfen cevap vermeyin. Dans etmemizin sebebi iletişim kurmak iken, başka iletişim yollarına ihtiyaç duymayız. Konuşmak tüm konsantrasyonumuzu bozar, paylaşım biter, dans biter.. Dans ettiğimiz esere de saygısızlık etmiş oluruz. Dans başlamadan önce küçük bir sohbette bulunabiliriz, ancak uzun tutarsak arkadaki çiftleri bekletmiş oluruz.

codigos,+tango+etiquette (1).png

       Saatin ters yönüne ilerleriz, zamanı durdurmak için.. Durmuyor mu ? Dans ederken kesinlikle duruyor.. Dans ederken her şey duruyor, sadece müzik durmuyor ve herkes müziğe akıyor.. Ronda dediğimiz bu sistemde akıyor her şey.. Tabi tüm çiftler akabilirse.. Peki çiftler nasıl akar?

       Erkek her zaman önündeki çifti takip eder, mesafeyi korur, mesafe ne artar ne de azalır.. Artarsa arkamızdaki çiftlerin dans etmesine engel oluruz. Azalırsa önümüzdeki çift bize çarpabilir.. ERKEĞİN EN ÖNEMLİ GÖREVİ KADINI KORUMAKTIR. Kadın size güvenir, sizinle görmediği yerlere ilerler. Onu korumazsanız bir daha onunla dans edemezsiniz, onu korumadığınızı gören diğer kadınlarla da dans edemezsiniz, hatta görmeyip sadece duyan kadınlarla da dans edemeyebilirsiniz..

       Erkekler geri adım atmaktan kaçınmalı, çoğunlukla yana ve ileri adımları tercih etmeli, doğrusal dans etmek yerine dairesel ve küçük adımlar kullanarak kalabalık milongalarda keyifle dans edebilirsiniz.

       Kadınların da ronda üzerinde görevleri var tabiki.. Erkeğin arkasındaki gözleri sizlersiniz. Erkek geri adım atmak isterse ve arkanızdaki çifte çarpmak üzere iseniz, erkeğin o yöne gitmesine engel olmalısınız. Siz gitmeyin erkeğin de gitmesine izin vermeyin..

*Bu video "ronda" sisteminin akışının kuş bakışı görünümünü sergileme amaçlı eklenmiştir. Bir Shiva Tango etkinliği değildir. 

       Çok geniş ve yukarıya kalkan ayak hareketlerinden kaçının, sonuçta performans sergilemiyoruz, sadece kendimiz ve partnerimiz için dans ediyoruz.        Bu tip hareketler milongalarda kazalara sebep olabilir. Bazen kadınlar da insiyatif alıp, yüksek gelen boleo enerjilerini küçük boleolar yaparak tehlikeleri önleyebilirler.

codigos,+tango+étiquette,+crowded+dance+floor.png
codigos,+tango+etiquette (2).png

       Ronda da girdiğiniz sıradan çıkmayın, önünüzdeki çifti geçmeyin. İlerlemiyorsa siz de ilerlemeden dans edin. İlerlemeden de dans edebilirsiniz.. Bunun eğitimini almadıysanız mutlaka alın.

       Pistte oluşturulabilecek en büyük ronda oluşturulduktan sonra, eğer gerekli ise iç kısma bir ronda daha oluşturulabilir. Gerekli ise bir tane daha.. Fakat asla dans sırasında rondalar arasında yer değiştirilmez. 1. Ronda da iseniz orda kalınız asla iç rondaya dans sırasında girmeyiniz.

       Dans etmiyorsanız piste girmeyiniz, girmek zorunda kaldıysanız mümkün olduğunca en kenardan geçmelisiniz. Hem dans eden çiftlerle çarpışabilirsiniz, çarpışmasanız bile dikkatlerini dağıtabilirsiniz.

       Tanda bitmeden oturmak isterseniz, eğer önemli bir sebebiniz yok ise o kişi ile dans etmek istemediğiniz anlamına gelir. Bir kişi ile 1den fazla tanda dans edilebileceği bir yana; 1 tanda dans etmenin uygun olduğu söylenir. Sebebi ise başkalarının da o kişi ile dans etmek istiyor olabileceği.. Bir kişi ile 2 tanda dans ettiğinizde yarım saate yakın bir süre alıyor. Yerel milongaların 3-3,5 saat sürdüğünü göz önünde bulundurursak; 2 tanda uzun bir zaman.. Eğer o kişi ile tekrar dans etmek istiyorsanız ilerleyen saatlerde tekrar dans edebilirsiniz.

        Hem bu sayede cortina sırasında ayakta beklemek durumunda kalmadınız. Cortinalarda pisti boşaltın ki herkes birbirine rahat rahat cabeceo yapabilsin.. Cortina biter tanda başlar, orkestranın stiline göre dans etmek istediğiniz kişiyi belirleyin, ve mirada ile cabeceo ile dans başlasın..

       Dans bittiğinde de partnerinize teşekkür edip ona sarılın.. Ve erkekler dans ettiğiniz kadını dans bittikten sonra pistin ortasında bırakmayın, yerine kadar eşlik edin ki geri de mutlu bir yüz bırakın..

       Eşi veya partneri ile gelen beyler için dipnot: Bir milongaya gittiğinizde; arkadaşlarınızla sohbete başlamadan ve başkalarının capeceo ve miradalarına maruz kalmadan önce, içkilerinizi alın ve ilk tandanızı eşiniz yada partneriniz ile yapın ki partneriniz de ilk dansınızdan önce başkalarının cabaceosunu reddetmek zorunda kalmasın. İlk dansınızdan sonra siz de eşiniz de özgür kalsın, keyifli milongalar yaşayın.

       Hem kendiniz hem de diğer milonga misafirleri için huzurlu ve keyifli bir milonga yaratın. Bunu milonga sahipleri değil sizler yapabilirsiniz..

 

Keyifli milongalarda buluşmak dileğiyle J

Yazan: Shiva Tango Eğitmeni

Özge Kalaycı Seçilmiş

bottom of page