438941904922582
top of page

CABECEO VE MİRADA

image-asset (1).png

       Bir adam Tango’ya yeni başladı.. Artık ufak ufak milongada dans edebileceğini düşünüyor. Bir akşam bir milongaya gidiyor. Pek fazla insan tanımıyor.. Herkes birbiri ile sohbette, pist hiç boş kalmıyor ve herkes dans ediyor.  Yavaş yavaş ortama alıştı, varsa eğer gelen tango dersinden bir iki arkadaşıyla sohbet etti. Hatta dans bile etti.

       Şu ana kadar çok iyi gidiyoruz.. Her şey yolunda. Ortama iyice ısındı ve cesaretini toplayıp tanımadığı birinin yanına gitti ve dans etmeyi teklif etti. Çok kibar ve beyefendice yaptı bunu. Ama reddedildi.. İşte şu an her şey bitti..

Reddeden kadın da zalimce yapmadı bunu, o tanda o orkestra sizinle dans etmesi için uygun bir tanda değildi belki, kalksaydı ne o ne de siz bu danstan mutlu ayrılmayacaktınız. Ya da daha yeni bir dansı bitirmişti ve çok yorulmuş hissediyordu, ya da çok terlemişti, ya da yeni sigara içmişti ve sizi rahatsız etmek istemiyordu. Ya da çalan orkestrayı beğenmemişti.. ya da.. ya da.. ya da.. (Zaten bir milonguera geleneklere uyar ve cabeceo yapmadan dansa davet eden bir erkekle dans da etmez..)

       Bu gelenek işte bu sebeplerden doğmuş, erkeği eli boş yerine göndermemek ve kadına emrivaki yaparak onu zor durumda bırakmamak için her iki tarafı da koruyan bir gelenek.

       Cabeceo (Dansa davet); erkeğin dans etmek istediği kadına çok yaklaşmadan görebileceği bir mesafede DURUP göz teması kurarak küçük bir baş selamı ile dansa davet etmesidir. Evet “DURUP” kelimesini kocaman harflerle yazdım, çünkü özellikle büyük etkinliklerde beyler volta havasına bürünüp, ilerleme esnasında hangi kadın ona bakarsa ona cabeceo yapıyorlar. Bu erkeğin değil kadının cabeceosu oluyor, kadın yolda giden erkeği yakalıyor. Erkekler cabeceo’yla bile reddedilmemek için işin kolayını bulmuş. Ama şunu unutuyorlar ki aslında dans etmek istediğiniz kadın o değildi ve kadın da kendisiyle aslında dans etmek istemeyen bir erkekle dans etti. Sonra öylesine bir dans işte..

       Erkek hissettirmeli kiminle gerçekten dans etmek istediğini.. O zaman; o kadın o erkeği nasıl reddedebilir ki..

Erkek küçük bir baş selamı ile cabeceosunu yaptı ve kadın gülümsedi, evet davetinizi kabul etti. Yanına gidip pistin yanına kadar eşlik ederseniz çok hoş olur, ancak pistin ya da milonga mekanının koşullarına göre bunu yapamıyorsanız pistin yanında kendisini bekleyebilirsiniz. Hikayenin geri kalan kısmını “Ronda” konulu yazımızda anlattık. (Bakınız “Ronda”)

2. senaryo: Erkek küçük bir baş selamı ile cabeceosunu yapacak, fakat kadın yukarıda saydığımız bir çok sebepten ötürü şu an dans etmek istemiyor. O zaman erkeğin baş selamı yapmasına fırsat vermeden nazikçe başınızı diğer tarafa çevirin. Hatta size cabeceo yapmak isteyen bir beyefendi varsa ona doğru bakmadan da etrafınızda olanlara açık olursanız bu durumu fark eder ve hiç o tarafa bakmazsınız. İşte bu senaryoda erkekler üzerinize alınıp o kadına bir daha cabeceo yapmazsanız, milongalarda burunları yukarda dolaşan erkeklere dönüşürsünüz. Çünkü aslında o kadın ilerleyen saatlerde ya da bir sonraki tanda kendini sizinle dansa hazır hissettiğinde mutlaka size mirada yapacaktır. Eğer o gece size hiç mirada yapmadıysa o zaman üzerinize alınabilirsiniz, sizinle dans etmek istemiyordur.

       Mirada (kelime anlamı: bakmak) dedik.. Kadınlar nasıl mirada yapar? Farklı senaryolar dinlemekle birlikte, ben miradanın mantığının şu olduğuna inanıyorum. Kadın da dans etmek istediği erkeği seçmelidir. Sonuçta iki kişinin karşılıklı isteğiyle keyifli bir dans ortaya çıkacaktır. Kadın cortina bitip tanda başladığında orkestranın stiline göre bir dans partneri ile dans etmek isteyecektir. O kişiyi belirledikten sonra ona dans etmeye hazır olduğunu vücut diliyle gösterir. Dik ve ona doğru bir pozisyonda oturur ve onun cabeceosunu bekler.. Miradayı farkeden erkek eğer o kadın ile o tanda da dans etmek istiyorsa cabeceo yapar, yapmaz ise yine aynı şeyden bahsedeceğim kadın üzerine alınmamalıdır. O an miradanız karşılıksız kalmışsa dahi o erkek ilerleyen tandalarda size cabeceo yapacaktır. Yapmadı ise ancak o zaman sizinle dans etmek istemediğini düşünebilirsiniz.

 Bir takım dip notlar:

*Erkek bir kadına cabeceo yapıp reddedilince, o kadının yanında oturan diğer kadına cabeceo yapmamalıdır. “O olmadı bari seninle dans edeyim” demekle aynı şey..

*Kadınlar cortina ve yeni tanda başlangıcında sohbet etmeyi, telefonla ilgilenmeyi bırakmalı hatta yanında oturan arkadaşından hafifçe uzaklaşmalı ki erkek rahat cabeceo yapabilsin, çünkü diğer kadının kendisini kaldıracağını zannetmesinden çekinebilir.

*Kadının o tandada dansa hazır olup olmadığını küçük bir analizle anlayabilirsiniz. Mesela ayakkabıları ayağında mı?, çok mu terlemiş, yelpazeyi deli deli sallıyor mu?, ya da çok mu yorulmuş ayaklarını mı ovalıyor? İzin verin kadın dinlensin.. Belki de bir tanda önce bir erkek sarılıp dans etmek yerine üzerinde bir çok kombinasyon denemesi yaptı… (evet bu üç nokta!)

*Ve cabeceonuza yada miradanıza cevap alamadığınız zaman asla kin gütmeyin, bir sebebi vardır deyin. Hemen küsmeyin..

bottom of page